Zmiany w organizacji lekcji religii wprowadzono bez porozumienia ze stroną kościelną...

Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wyraziła sprzeciw wobec ogłoszenia Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii. „Ministerstwo Edukacji Narodowej nie uwzględniło opinii i postulatów przedstawianych w spotkaniach przez Kościoły i związki wyznaniowe” – czytamy w oświadczeniu.

„Bardzo smuci fakt, że zmiany zostały wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia ze stroną kościelną” – czytamy w oświadczeniu Komisji Wychowania Katolickiego KEP w związku z Rozporządzeniem Ministra Edukacji dotyczącym organizacji lekcji religii w szkole. Członkowie Komisji podkreślili, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły, a także stanowi integralną część wychowania człowieka. Zachęcili też wszystkich wiernych do podejmowania działań ukazujących wartość lekcji religii w szkole.

„Dziękujemy mediom katolickim, ruchom i wspólnotom religijnym za podejmowanie działań w obronie lekcji religii. Prosimy wszystkich o włączenie się w akcję na rzecz obrony lekcji religii w szkole „TAK dla religii w szkole” podjętą przez cztery tygodniki katolickie: Niedzielę, Gościa Niedzielnego, Idziemy i Przewodnik Katolicki” – czytamy w oświadczeniu. Kliknij i czytaj dalej.

Źródło: https://opoka.news/zmiany-w-organizacji-lekcji-religii-wprowadzono-bez-porozumienia-ze-strona-koscielna (dostęp: 06.08.2024).

Wakacje 2024

Drodzy Katecheci,

dobiegł końca rok szkolny i katechetyczny 2023/2024. Wdzięczność Bogu i ludziom za kolejny rok posługi katechetycznej wypowiedzieliśmy już podczas Spotkania Plenarnego, które odbyło się w sobotę 8 czerwca 2024 w kościele pw. św. Wojciecha B.M. w Białymstoku. Raz jeszcze dziękujemy wszystkim za trud całorocznej pracy. Życzymy, aby czas wakacji był czasem błogosławionego odpoczynku i „naładowania akumulatorów” na nowy rok szkolny i katechetyczny. Szczęść Boże!

Informujemy, że w miesiącach wakacyjnych, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-13.30, w Wydziale Katechetycznym będzie dyżurował przynajmniej jeden pracownik. Nowe dane kontaktowe: zob. zakładka KONTAKT.

Oświadczenie Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP

Komisja Wychowania Katolickiego KEP, odnosząc się do informacji przekazanych przez Panią Minister Edukacji Barbarę Nowacką, wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań, które mają na celu redukcję nauczania lekcji religii do jednej godziny tygodniowo oraz łączenie klas na lekcjach religii – napisał w oświadczeniu bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, w związku z informacjami Pani Minister Edukacji Barbary Nowackiej przekazanymi w dniu 17 czerwca 2024 roku w stacji TVN 24, zapowiadającymi zmiany w Rozporządzeniu o organizacji lekcji religii.

Pełna treść Oświadczenia na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski:

https://opoka.news/oswiadczenie-przewodniczacego-komisji-wychowania-katolickiego-kep (dostęp: 19.06.2024).

Informacja o białostockich materiałach do katechezy pierwszokomunijnej na stronie KWK KEP

Na stronie internetowej Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski ukazał się artykuł pt. "Na spotkanie z Panem Jezusem" - pierwszokomunijne materiały katechetyczne archidiecezji białostockiej oparte na modelu katechumenalnym.

W tekście czytamy m.in.:

Z inicjatywy Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Białostockiej powstały materiały katechetyczne zatytułowane „Na spotkanie z Panem Jezusem”. Są one poświęcone formacji pierwszokomunijnej dzieci i ich rodziców, i są przeznaczone do sakramentalnej katechezy parafialnej.

Katechumenalny model, na którym oparte są materiały, stawia przede wszystkim na stopniowe, głębokie i wspólnotowe wprowadzanie dzieci w życie chrześcijańskie. Materiały składają się z czterech części... Kliknij i czytaj dalej.

Źródło: https://opoka.news/na-spotkanie-z-panem-jezusem (dostęp: 18.06.2024).

Komunikat z 398. Zebrania Plenarnego KEP

W dniach od 10 do 12 czerwca 2024 roku odbyło się w Warszawie, pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy SAC, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, 398. Zebranie Plenarne KEP.

1. Głównym tematem obrad były wyzwania związane z katechezą w parafiach i lekcjami religii w szkołach. W odniesieniu do pierwszej kwestii, biskupi podkreślili konieczność odnowy katechezy w jej wymiarze katechumenalnym. Katechumenat jest wzorem katechezy Kościoła i wezwaniem do głoszenia kerygmatu, pogłębiania wyznawanej wiary oraz doświadczenia wspólnoty Kościoła. Konieczna jest formacja katechumenalna przed przystąpieniem do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej, bierzmowania czy sakramentu małżeństwa, a także w czasie, gdy rodzice przygotowują się do chrztu ich dzieci. Potrzebna jest także permanentna katecheza dorosłych. Oznacza to, że istnieje również konieczność stosownej formacji katechistów i animatorów. Apel o pogłębienie katechezy parafialnej nie oznacza rezygnacji z lekcji religii w szkole. Są to dwie rzeczywistości wzajemnie się uzupełniające. Kliknij i czytaj dalej...

Źródło: https://www.ekai.pl/dokumenty/komunikat-z-398-zebrania-plenarnego-konferencji-episkopatu-polski/ (dostęp: 24.08.2024).

Konferencja Episkopatu Polski na temat zmian w organizacji lekcji religii w szkołach

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie zmian
w organizacji lekcji religii w szkołach
podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

Nauczanie religii w polskiej szkole stanowi wielkie dobro dla dzisiejszego młodego człowieka, które wymaga wspólnej troski ze strony rodziny, Kościoła i państwa. Lekcja religii w szkołach publicznych ma miejsce w 23 krajach Europy i jej obecność jest traktowana jako standard systemów edukacyjnych. W Polsce lekcja religii, wyrzucona przez władze komunistyczne po II wojnie światowej, powróciła do szkół publicznych w 1990 roku, kiedy rozpoczęły się procesy demokratyzacji życia w naszej Ojczyźnie. Kliknij i czytaj dalej...

Źródło: https://episkopat.pl/doc/215775.biskupi-nauczanie-religii-w-polskiej-szkole-stanowi-wielkie-dobro-dla-dzisiejszego-mlodego-czlowieka-2  (dostęp: 24.08.2024).