Spotkanie katechetów świeckich i zakonnych na zakończenie roku 2020/2021

Drodzy Katecheci! Po długiej przerwie spowodowanej niezależnymi od nas okolicznościami powracamy do spotkań „na żywo”. Rok szkolny 2020/2021 chcemy zakończyć uroczystą Mszą Świętą i spotkaniem w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Białymstoku, ul. Kraszewskiego 15b, dnia 19 czerwca 2021 (sobota) o godz. 10.00.

Chcemy podziękować Panu Bogu za kończący się rok szkolny i katechetyczny oraz powierzyć Mu czas wakacji. Chcemy także podziękować sobie nawzajem, zwłaszcza tym, którzy kończą w tym roku posługę katechetyczną i odchodzą na emeryturę.

W programie: Msza święta, nabożeństwo czerwcowe, spotkanie (bieżące problemy dotyczące katechizacji, m.in. relacja z Ogólnopolskiego Spotkania Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych; podziękowania). Planowane zakończenie spotkania o godz. 12.00.

Ostatnie rekolekcje i dekanalne dni skupienia

Drodzy Katecheci! W trosce o Waszą stałą formację organizujemy kolejne serie rekolekcji. Tych, którzy nie mogli do tej pory wziąć udziału w ćwiczeniach duchowych, prosimy o skorzystanie z jednej z dwóch propozycji - ostatnich w roku szkolnym 2020/2021:

1. Rekolekcje w Różanymstoku, u księży salezjanów (4-5 czerwca). Zgłoszenia bezpośrednio do ks. Adama Wtulicha SDB, wyłącznie mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W tym roku brak możliwości noclegu i wyżywienia. Program: kliknij i zobacz.

2. Rekolekcje w formie Kursu Filozoficzno–Biblijnego „Godność i biblijna symbolika ciała ludzkiego” u księży werbistów w Kleosinie (28-30 czerwca), bez noclegu i wyżywienia. Zgłoszenia u pana Stanisława Cydzika. Szczegóły (z programem): kliknij i pobierz. Ilość miejsc ograniczona!

Przed nami także dekanalne dni skupienia. Poprowadzą je wizytatorzy oraz nasi doradcy i konsultanci. W programie Msza Święta i warsztaty. Harmonogram spotkań: kliknij i zobacz.

Papież ustanawia w Kościele posługę katechety

"«Antiquum ministerium» czyli starożytna posługa: tak brzmi tytuł listu w formie Motu proprio, opublikowanego dzisiaj, w którym Papież ustanawia świecką posługę katechetyczną. Ta decyzja wiąże się z naglącą potrzebą ewangelizacji we współczesnym świecie. Włączenie oraz współpraca ze świeckimi w dziele przekazywania wiary poprzez katechezę wypływa z istoty ich powołania na mocy chrztu świętego i innych sakramentów pogłębiających więź ze wspólnotą uczniów Chrystusa. Franciszek podkreśla również znaczenie autentycznego spotkania z młodymi pokoleniami, a także potrzebę metodologii i kreatywnych narzędzi, które uczynią głoszenie Ewangelii spójnym z misyjną przemianą Kościoła."

o. Krzysztof Ołdakowski SJ - Watykan - kliknij i czytaj dalej
(źródło: www.vaticannews.va, 11 maja 2021)

Tekst Listu Apostolskiego w formie "Motu proprio" Papieża Franciszka "Antiquum ministerium", w którym ustanawia posługę katechety: kliknij i czytaj na stronie www.vatican.va.

"Katecheta - rozważny czy romantyczny?"

Katedra Katechetyki Fundamentalnej i Materialnej oraz Koło Naukowe Katechetyków Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową "Katecheta - rozważny czy romantyczny?", która odbędzie się 12 maja 2021 roku o godz. 11.00.

Konferencja została objęta patronatem Komisji Wychowania Katolickiego KEP oraz Stowarzyszenia Katechetyków Polskich.

Szczegóły na plakacie: kliknij i pobierz.

O szkolnej katechezie...

O lekcjach religii i etyki oraz o przyczynach rezygnacji uczniów ze szkolnej katechezy mówi w rozmowie z KAI ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik, koordynator Biura Programowania Katechezy przy Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

KAI: Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział niedawno możliwość wprowadzenia obowiązkowego uczestnictwa uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w lekcjach religii lub w lekcjach etyki. Znosiłoby to możliwość nieuczęszczania na żadne z tych zajęć, jak to jest obecnie. To dobre rozwiązanie? Kościół wysuwał taki postulat od dawna.

Ks. prof. Piotr Tomasik: Od kilkunastu lat. Jest to trwały postulat Konferencji Episkopatu Polski... Cały wywiad: kliknij i czytaj.