Jak co roku, w dniu 18 maja, zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych oraz klas ósmych naszej Archidiecezji do udziału w Papieskim Forum Młodych. Tegoroczne hasło Idźcie i wy do mojej winnicy (Mt 20,4) ma przybliżyć młodzieży treść orędzia św. Jana Pawła II na V ŚDM w 1990 pt. Ja jestem krzewem winnym, wy latoroślami (J 15,5). Zapraszamy Was do włączenia się w jego organizację: lekturę orędzia i przygotowanie wraz z młodzieżą krótkiej refleksji w multimedialnej formie - plakatu, prezentacji lub filmiku (nie dłuższego niż 2 minuty), ewentualnie krótkiego wiersza odczytanego przez ucznia, w odpowiedzi na jedno z poniższych pytań:
-Dlaczego Ojciec Święty nazywa Kościół rzeczywistością fascynującą i wspaniałą? -Kościół należy do was, więcej – wy jesteście Kościołem! -Jak rozumiesz słowa Ojca Świętego: Młodzi ludzie, bądźcie żywymi latoroślami w Kościele, latoroślami, które przynoszą obfity owoc!
Prosimy o umieszczenie Waszych prac na dysku google, przesłanie linku dostępu na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 28.04.2023 oraz przygotowanie przedstawiciela szkoły do zaprezentowania Waszej multimedialnej pracy podczas Forum. Wykonanie pracy nie jest warunkiem udziału w Forum. Do 12.05.2023 czekamy na zgłoszenia około 10-osobowej reprezentacji Waszej szkoły.
Wydawnictwo JEDNOŚĆ kieruje do wszystkich katechetów z naszej diecezji zaproszenie do wzięcia udziału w organizowanym przez siebie Ogólnopolskim Konkursie Katechetycznym „Odmawiajcie różaniec”. Przewidziano w nim atrakcyjne nagrody.
Konkurs polega na przygotowaniu prezentacji multimedialnej zgodnie z zasadami zawartymi w regulaminie. Termin nadsyłania prac mija 30 czerwca 2023. Szczegółowe informacje w zamieszczonym poniżej do pobrania regulaminie i piśmie do katechetów oraz na stronie www.kwj.pl/konkurs.
Konkurs został objęty patronatem honorowym: Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, Komisji Wychowania Katolickiego KEP, Stowarzyszenia Katechetyków Polskich, Akademii Katolickiej w Warszawie.
Zapraszamy także do rejestracjina portalu dla katechetów „Katecheza w Jedności” – kwj.pl. Jest to platforma wymiany materiałów przygotowanych przez katechetów z całej Polski, która jako pomoc dydaktyczna i nowoczesne narzędzie edukacyjne ma służyć wszystkim katechetom korzystającym z podręczników zgodnych z podstawą programową z 2018 roku.
Uroczystości pogrzebowe Księdza Józefa Grygotowicza
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, dnia 16 kwietnia 2023, w wieku 90 lat, w 64. roku kapłaństwa odszedł do Domu Ojca śp. ks. Józef Grygotowicz prałat honorowy Jego Świątobliwości, prałat Białostockiej Kapituły Metropolitalnej, emerytowany profesor Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku, wieloletni Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Białostockiej, Dyrektor Studium Teologii Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, Sekcja św. Jana Chrzciciela.
Czuwanie przy ciele Zmarłego odbędzie się we wtorek 18 kwietnia od godz. 10.00 w kościele pw. św. Stanisława B.M. w Białymstoku (ul. Wiadukt 2B) i zakończy się uroczystą Eucharystią o godz. 18.00. Wyprowadzenie ciała Zmarłego i eksporta do archikatedry białostockiej nastąpi 19 kwietnia o godz. 13.00.
W środę 19 kwietnia o godz. 14.00 w archikatedrze białostockiej sprawowana będzie Msza św. pogrzebowa śp. ks. prał. Józefa Grygotowicza. Pochowanie ciała Zmarłego odbędzie się na cmentarzu św. Rocha w parafii pw. Wszystkich Świętych w Białymstoku (ul. Antoniuk Fabryczny).
Wolą Zmarłego jest, by nie składać na grobie kwiatów, a w zamian pomodlić się bądź złożyć do puszki ofiarę z przeznaczeniem na Domy Dziecka.
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego 16 kwietnia 2023 r., w wieku 90 lat, w 64. roku kapłaństwa, zmarł ks. prał. Józef Grygotowicz, emerytowany profesor Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku.
Ks. Józef Grygotowicz urodził się 1 grudnia 1932 r. w Miejskich Nowinach koło Sokółki. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1959 r. z rąk bp. Władysława Suszyńskiego. Po święceniach przez rok pracował duszpastersko w parafii w Dąbrowie Białostockiej, następnie w Dolistowie, parafii św. Rocha w Białymstoku, Dobrzyniewie i Korycinie.
W 1968 r. został skierowany na studia specjalistyczne z teologii pastoralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które ukończył w 1974 r. W czasie studiów nawiązał bezpośrednią współpracę z ks. Franciszkiem Blachnickim i tworzonym przez niego ruchem oazowym. Przyjaźń i współpraca z ks. Blachnickim wywarła wpływ na całą posługę kapłańską oraz działalność na polu katechezy w duchu posoborowym.
Po powrocie do archidiecezji był wizytatorem nauki religii, a następnie od 1976 r. dyrektorem Referatu (Wydziału) Katechetycznego Kurii, wykładowcą katechetyki w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku oraz dyrektorem Studium Teologii dla świeckich.
Funkcje te pełnił do przejścia na emeryturę w 2008 r. W kolejnych latach nadal czynnie angażował się w pomoc duszpasterską w parafiach oraz we wspieranie dzieł katechetycznych w archidiecezji.
W 1992 r. otrzymał godność kanonika gremialnego Białostockiej Kapituły Metropolitalnej, a w 2000 r. godność prałata honorowego Jego Świątobliwości Ojca Świętego.