Zaproszenie na rekolekcje w drodze pod hasłem "Do źródeł odnowy"

Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Białostockiej serdecznie zaprasza katechetów na rekolekcje w drodze zatytułowane „Do źródeł odnowy”. Ich celem jest nawiedzenie miejsc, gdzie biły te źródła i spotkanie ze świadkami odnowy posoborowej w Polsce. Pojedziemy śladami jej promotora Sługi Bożego Księdza Franciszka Blachnickiego, które wiodły przez Lublin, Krościenko n/Dunajcem, Górę Błyszcz w Tylmanowej, Tyniec, Radom. Więcej informacji: kliknij i pobierz. Szczegółowy program: kliknij i pobierz.

"Lekcje religii w szkole mają wartość wychowawczą, kulturową i historyczną"

Nie ma zgody na zmniejszenie tygodniowego wymiaru zajęć do jednej godziny, umieszczanie zajęć lekcji religii na pierwszej i ostatniej godzinie, niewliczanie oceny z religii do średniej ocen i nieumieszczanie oceny z religii na świadectwie szkolnym. Podkreślamy bardzo mocno wartość wychowawczą, kulturową i historyczną lekcji religii – mówi bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, w wywiadzie przeprowadzonym przez rzecznika KEP ks. Leszka Gęsiaka SJ, w związku z wydanym przez Komisję Oświadczeniem wobec zapowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej o planowanych zmianach w organizacji lekcji religii w szkołach.

Nawiązując do ostatniego posiedzenia Komisji Wychowania Katolickiego KEP, bp Osial przyznał, że jego tematem były przede wszystkim lekcje religii. „Rozważaliśmy pojawiające się bardzo niepokojące doniesienia medialne ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej zapowiadające zmianę w organizacji lekcji religii w szkołach” – mówi. „Komisja wyraża sprzeciw wobec planowanych zmian. Zachęcam do lektury oświadczenia Komisji w tej sprawie. Stwierdzamy, że wszelkie zmiany odnośnie organizacji lekcji religii winny dokonywać się zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z Kościołami i związkami wyznaniowymi” – zaznacza. [...]

Cały wywiad dostępny na stronie internetowej Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski: kliknij i czytaj (dostęp: 14.02.2024).

Oświadczenie KWK KEP z 13.02.2024

Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wobec zapowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej o planowanych zmianach w organizacji lekcji religii w szkołach

Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski podczas swojego posiedzenia w dniu 13 lutego 2024 roku wyraziła głębokie zaniepokojenie i sprzeciw wobec informacji płynących ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej zapowiadających zmianę w organizacji lekcji religii. Obawy są poparte głosem Rady Szkół Katolickich przy Konferencji Episkopatu Polski i dyrektorów wydziałów katechetycznych w diecezjach. W związku z powyższym Komisja Wychowania Katolickiego oświadcza, co następuje:

1. Organizowanie w szkołach publicznych nauczania religii wynika z przestrzegania praw człowieka i podmiotowego traktowania rodziny. Dyrektorium katechetyczne Kościoła katolickiego w Polsce z 20 VI 2001 r. stwierdza, że szkoła publiczna służy rodzinie i społeczeństwu, wypełniając zadania wynikające z zasady pomocniczości. Nauczanie religii na terenie szkoły publicznej wynika z podstawowych praw człowieka, zwłaszcza z prawa do wolności religijnej, z prawa do wykształcenia (obejmującego nauczanie i wychowanie) oraz z prawa rodziców do nauczania i wychowania zgodnie z ich przekonaniami religijnymi (n. 83).

[...]

Dalszy ciąg oświadczenia na stronie internetowej Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski: kliknij i czytaj (dostęp: 14.02.2024).

Nabór uczniów na nowy rok szkolny oraz Dni Otwarte

Kliknij i powiększ

Konferencja prasowa o nauczaniu religii w szkole

Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski zaprasza na konferencję prasową o nauczaniu religii w szkole. Konferencja odbędzie się 15 lutego 2024 r. (czwartek) o godz. 11:00 w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski (Warszawa, Skwer kard. S. Wyszyńskiego 6, sala 16).

W konferencji wezmą udział eksperci Konferencji Episkopatu Polski: ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, kierownik Katedry Katechetyki Fundamentalnej i Materialnej UKSW, koordynator Biura Programowania Katechezy przy Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP; ks. prof. dr hab. Roman Buchta, profesor Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Archidiecezji Katowickiej, prezydent Europejskiego Forum Nauczania Religii w Szkołach, przewodniczący Stowarzyszenia Katechetyków Polskich; ks. prof. dr hab. Paweł Mąkosa, pracownik Katedry Katechetyki Integralnej Instytutu Nauk Teologicznych Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II; dr Aneta Rayzacher-Majewska, konsultor Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, wykładowca katechetyki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, nauczyciel religii w przedszkolach i szkołach.

Konferencję prasową poprowadzi ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Dziennikarze chętni do wzięcia udziału w konferencji proszeni są o wcześniejszą akredytację. Szczegóły na stronie: https://opoka.news/15-lutego-godz-11-00-konferencja-prasowa-o-nauczaniu-religii-w-szkole (dostęp: 12.02.2024).